IGGY POP: Post Pop Depression

Iggy Pop je důkaz, že Bůh existuje. Protože kdyby Bůh nebyl, neexistoval by v sedmdesátých letech ani Iggy Pop, natož aby se dožil této post pop depresivní doby. Ano, Iggy je důkaz!

S novou deskou se dionýsovský Pop loučí se světem. A je to další rána pro všechny, kteří těžce nesou odchody výjimečných osobností. Poslouchat novou desku Post Pop Depresion je navzdory názvu radostí - je mimořádně povedená, nemá jediný "faldík" navíc, nic se nevlní ze strany na stranu. Ideál krásy se mění, Iggy zůstává! Skladby jsou vesměs skvěle střiženy. Pop se svou typickou rezignací deklamuje texty o životních ztrátách a touhách a někde vzadu šumí chlazený sekt a led rozeznívá skleničky.

Že je Gardenia jednou z nejlepších letošních písní? Ale ano, každá z devíti skladeb ukrývá cosi pověstného i nečekaného... Za všechny bych rád zmínil něhu v Chocolate Drops, vyvažující zuřivé finále v tracku Paraguay, kde vidíte protagonistu kráčet vstříc soumraku, aby se jedinkrát otočil... Kdo by čekal vztyčený prostředník, nic nepochopil. Géniové se neopakují. Géniové jsou nepředvídatelní. Tohoto brilantně profánního a zvláštně dojemného obrazu se nemohu nabažit. Obzvlášť přebásním-li si jeho závěrečný text plný zjizvených metafor a tolik typického humoru: „Odejdu do Paraguaye / ulehnu pod stromy jako kompost / se svými služebníky a bodyguardy, kteří mě milují / bez kritiky, volných mravů a móresů / budu vaše rodná hrouda."

Vrásky radosti i bolesti s věkem splývají, ty Iggyho jsou ale stále svým způsobem sexy. Deska vyšla dva měsíce po odchodu Davida Bowieho, Iggyho přítele a zachránce – anděla, bez něhož by nikdy nevznikla skvělá deska Idiot (1977) a bez něhož by Iggy nikdy nebyl takovým Popařem!

Aleš Kauer, duben 2016