Barker: Utility

"Tanec s psychologií."

Sam Barker se pohybuje na berlínské hudební scéně více než deset let, ale teprve nedávno se odhodlal zvěčnit svůj pohled na hudbu v podobě ne příliš rozsáhlého alba Utility. Předcházely mu pouze tři EP nahrávky. Pro portál Groove řekl: „Vždycky jsem dělal velké množství hudby, ale říct, že mám hotovo, jsem se odhodlal teprve nedávno. Vyžaduje to jisté vnitřní přesvědčení. Jsem k sobě dost kritický.“

Utilitarismus (z latinského utilis – užitečný) je filosofický a etický směr, který chce lidské jednání poměřovat a hodnotit podle toho, kolik užitku (štěstí, blaha, dobra) způsobí, případně kolik zla (utrpení, bolesti, nouze) odstraní. Sam Barker vlastně vytvořil koncepční album, které odkazuje k výňatkům knížky The Hedonistic Imperative filozofa Davida Pearce. Pearceovy myšlenky jsou vláknem, které prochází strukturou nahrávky Utility.

Hudba se podobá technu všemi vnějšími charakteristikami: pulzující akordy, sekvence, vlnící se basy. Ale tam, kde byste očekávali obvyklé zvuky bicích, nabízí měkké, modulující křivky syntetizátorů. Namísto chladného techno-funkcionalismu má jakýsi až ambientní feeling. Utility je především nádherná nahrávka, která zní lidsky, hřejivě. Je promyšlená, s lehkostí se pouští do inovativních postupů, zároveň se vyvaruje touze po jinakosti za každou cenu. Utility by s trochou vůle klidně mohla uspokojit i ty, kteří mají rádi nahrávky Jamie XX nebo Daft Punk.

Aleš Kauer, leden 2020