Aleš Kauer: Noir Dream

z deníků pro POLÍ5

29. června 2016
Stín stromu na zdi. Silný vítr. Zeď odřená pravidelným pohybem. Na chodníku omítka.

20. října 2016
Pokaždé, když jsem se v dnešním snu podíval do nebe, viděl jsem provazolezce ve vlajících trenýrkách. Žádného boha, žádné hvězdy, slunce, lunu, boeing - obloha úplně vymetená, čirá geometrická abstrakce: jedna linka, dvě koule a lhostejný vítr.

18. listopadu 2016
Dvě party mladých kluků. Vrhání kamenů. Pohybové vzorce násilí. Rozkročená škála temperamentů. Krev. Bolest. Pláč. Zahlédl jsem možná vůbec nejarchaičtější archetyp násilí.

18. března 2017
Hej, Iggy, pamatuješ? Tenkrát v Berlíně, v podzemce, mezi životem a tím ostatním, jak nás nikdo nepoznával, ani my jsme se často nepoznávali, ale žili jsme, tak nějak na dřeň, v tom městě géniem obdařeném. Berlín byl stav mysli, Iggy! Wittenbergplatz, Kurfürstenstraße, Warschauer straße... Station zum Station!

9. dubna 2017
Robert umírá v době, kdy Patti nosí v lůně dítě. Robert umírá na vrcholu svých životních a uměleckých sil. Robert umírá! Nachází nejhlubší čerň. Robert umírá, jako tisíce dalších bořitelů hranic, na nejzákeřnější chorobu konce tisíciletí! AIDS! Robert umírá! Vytváří ticho!

17. dubna 2017
V mailech se už neoslovujeme. Zaměnitelní jak pochcaná záchodová prkýnka na městských toaletách.

21. dubna 2017
Nejvyšší strom v lesoparku. Z jeho korun hlasité tleskání holubích křídel. Vzrušující - milovat se tak vysoko, s možností volného pádu.

24. dubna 2017
Kachní samička se samečkem: ona nezavřela zobák, on k ní zády, ona mu vyjela po krku, on pokorně držel, ona se vzedmula k hrozivému zastínění, on vrazil hlavu pod hladinu. O kousek níže splývali v naprosté tichosti hladinu řeky Jihlavy dva kačeří kluci.

15. května 2017
Pojmenovat jazzovou kapelu Bisaxuality je sice vtipné, ale začít koncert vysvětlováním, že název nemá nic společného s jejich sexuální orientací, je přinejmenším trapné. Jazzoví hudebníci by neměli mluvit, anebo jen uvést autora následující skladby. Jinak lze tento kvintet šťastně ženatých mužů doporučit.

24. června 2017
Řeka Jihlava je kost a kůže s vyhřezlými kameny.

16. srpna 2017
Vyměnili jsme si oči. Hnědé za zelené. Viděli jsme na sobě místa, která bývají světu ukrytá, a nechtěli jsme to vracet, co nejméně se podobat vlastním rodičům.

25. srpna 2017
Miluju náhodu. Zbožňuju, když pracuje duch.

2. listopadu 2017
Všechno, úplně všechno bude upozaděno. Úplně všechno přehluší hranice ticha, přehradí propast všudypřítomné lehkovážnosti. Dramata našich životů budou rozuzlena a sny budou jednou provždy zbaveny lekavých scén.

5. listopadu 2017
Krajina prošla lisem. Minimalistický, bezlistý otisk je dosud patrný na mém těle.

6. listopadu 2017
Běžel zpět. Nahý. Ulicí nasáklou deštěm. Proběhl bránou Matky Boží. Zpět do lůna.

17. listopadu 2017
Měsíc si všechno pamatuje, protože nechodí spát. Má kulatá záda z nesmírné paměti a v obličeji tragický výraz, hledě na Zeměkouli.

27. listopadu 2017
Noir dream: Přes postel mi přeletělo hejno netopýrů, celý pokoj potemněl. Auto s rozsvícenými světlomety vytvořilo charakteristický kužel světla, který ozářil můj pokoj. Na stropě i peřinách černé šmouhy. Za hejnem se snášelo množství vloček, které utvářely typické zrnění.

29. listopadu 2017
Bříškem prstu mě hladil po břichu. Karamelizovaly mu rty. Olíznul jsem je a hryznul. Zařval jak muž z pralesa a probudil mě ze snu. Byl úplně nahý, s přezkou na vnitřní straně stehen. Snažil jsem se mu vysvětlit, že jsem spal a že to, co se děje ve snu, je zbaveno vin. Ta přezka byla osázená diamanty a neměla vůbec žádnou funkci.

13. prosince 2017
Dny se převalí jako tsunami. Děsivou rychlostí. Dny, které nestihneme zaznamenat, ani vzpomínky po nich nezůstanou. Dny bez odezvy, dny bez nápadu, dny bez jediného záznamu. Po nehodě je ticho nejděsivější.Z výtvarně-textových knížek Giotto & xerox, Monet & money, Man Ray & boy; Nakladatelství Adolescent 2017