Básník Kauer zakódoval galerii šumperského divadla

Šumperk - Dvaatřicetiletý zábřežský básník, amatérský výtvarník a grafik Aleš Kauer vyzdobil výstavou svých prací na zvanou Kódy & symboly, piktogramy, recyklace galerii Na Hrádku Divadla Šumperk.

„Autor se posunutím významu obrazů hemžícími se čárkovými kódy, odpadkovými koši, šipkami a podobnými symboly snaží nastavit zrcadlo dnešní konzumní společnosti,“ vysvětlil přítel autora Krištof Bohdan.

Výstava je rozdělena do několika tématických celků, jejichž společným jmenovatelem je číslo. Návštěvníci divadla se tak dozví, že číslo je úplně všechno, nač jen pomyslí. To, že je člověk pěkné číslo není novinkou, zajímavější je zjištění, že je tomu tak i u samotného Boha.

Tak jsou totiž jednotlivé cykly číselných skládanek pojmenovány. Své místo zde našly i desky Václava Neckáře. Výstavu totiž netvoří pouze obrazy, ale také trojrozměrné modely. Zájemci si výstavu mohou prohlédnout před začátkem každého divadelního představení a během přestávek. Autor tuto výstavu představil již v Brně, Šumperku a příští rok poputuje do pražské galerie Altán Klamovka na sérii výstav Fastfood věnované životu v konzumní společnosti.

o autorovi

Aleš Kauer vystudoval Střední odbornou školu v Šumperku. U zrodu jeho umělecké činnosti stály tři osobnosti s vzácně shodnými iniciálami M. K. Byl to básník Miroslav Kubíček, popularizátor mladé poezie Miroslav Kovářík a známý sobotínský výtvarník Miroslav Koval.

Výtvarnou a grafickou činnost Aleše Kauera můžeme rozdělit do dvou proudů. Prvním z nich je ilustrace vlastní i cizí poezie. Tím druhým je řečeno jeho slovy nápadný nápor komerce a nenápadné pohřbívání ducha. To je právě série obrazů vystavená v šumperském divadle. Jako grafik se uplatňuje při návrzích plakátů a básnických sbírek. Ty vydal už tři - Nepatrně, Sláva rybích kůstek (rybí leporelo) a V haiku mezi platany (výtvarně-poetické intermezzo). Především u dvou posledně jmenovaných sbírek klade důraz na větší provázanost textu s obrazem. Autor se úspěšně účastní nejrůznějších literárních soutěží, svou poezii četl i v pořadu Miroslava Kováříka Zelené peří na vlnách Českého rozhlasu 2 Praha.

A v neposlední řadě je Aleš Kauer též nadšeným ochotnickým hercem a svou poezii na vernisážích interpretuje převážně sám. Návštěvníci šumperského divadla jej mohou poznat například v inscenaci pro tři herce Obraz, kterou Divadlo Šumperk nabízí jednou měsíčně.

Vladimír Valouch, Moravský Sever, 30. ledna 2006