Neobvyklá vernisáž otevřela výstavu na zámku

Noční vernisáž výstavy v hlavní roli s Alešem Kauerem – tak vypadal závěr soboty 10. září na skaličském zámku. Dny evropského dědictví vyšperkovali majitelé zámku výstavou na zábřežské poměry skutečně neobvyklou.

Atmosféra poklidné noční zámecké zahrady tentokrát s děním uvnitř příliš nekorespondovala. Lví podíl na tom měl samotný umělec, výtvarník, básník a autor performancí Aleš Kauer. Zábřežský rodák zde představil výstavu kreseb a objektů Fragile.

A křehkost skutečně vystaveným dílům dominovala. Spojení přírodních materiálů (stébla, větvičky, ulity) s produkty civilizace (drát, plast), často doprovázené kresbou a textem vytváří jisté pnutí. Spojení dvou a třírozměrných objektů vytváří nesoulad, který je ale při pozorném vnímání pouze součástí celku. Dominující červená barva cílený rozpor jen umocňuje.

Vernisáž ale nebyla jen o umění výtvarném. Uvedení výstavy se ujal Aleš Kauer, který nejdříve odrecitoval text básníka Ivana Diviše, aby poté s Petrem Válkem předvedl hudební produkci, v jejímž závěru dotvářenou elektronickou hudbu nahradil zpěv koledy – vystoupení neobvyklé a provokativní, které možná neoslovilo všechny z početných návštěvníků, ale rozhodně nenechalo nikoho lhostejným.

Milan Kratochvíl, Zpravodaj Zábřeh, 21. září 2011